Liigu edasi põhisisu juurde

Looduskaitse eesmärgiks on elurikkuse säilitamine kõigil selle avaldumise tasanditel. Looduskaitse tasakaalustab paljude loodusvarasid kasutavate majandusharude tegevust ja on riigile üks olulisim kestliku arengu tagaja.

Ülevaade


Eesti looduskaitse ajaloo algust on raske määratleda. Arvatakse, et looduslikke pühapaiku (näiteks hiisi, allikaid, kivisid) on Eestis austatud juba aastatuhandeid. Eesti ja kogu Baltimaade esimene looduskaitseala loodi aga 14.08.1910. a Vaika saartele linnustiku kaitseks. Vaika linnukaitseala loomist peetaksegi Eesti kaasaegse looduskaitse alguseks.

Looduskaitse ülesandeks on ohustatud liikide kaitse, koosluste ja elupaikade mitmekesisuse säilitamine, jahiulukite, lindude ning kalade toitumis-, puhkamis- ja paljunemisalade loomine ning maastike, vee või mulla kaitse ja palju muud. Loodust tuleb kaitsta süsteemselt, tervikuna, kaitstes lisaks elusloodusele ka sellega seotud eluta loodust ning nende omavahelisi suhteid. Vaid sel viisil on võimalik tagada liikide ning nende koosluste pikaajaline säilimine.  

 

Vaata lisaks


Andmeallikad
Lisainfo

Infoallikad:

Välismaised andmebaasid ja infoallikad:

Looduskaitsest teistel veebilehtedel:

Eesti looduskaitseasutused:

Välismaised looduskaitseasutused:

Õigusaktid

Konventsioonid ja direktiivid: 

 

 

Põllu- ja metsalindude arvukusindeksid

21.11.2024

FBI (Farmland Bird Index) ehk põllulinnuindeks on gildiindeks, mis kajastab põllumaastikus elutsevate haudelindude seisundit. Põllulinnuindeksi leidmisel on tuginetud 14. haudelinnuliigi arvukuse indeksitele. Sarnane gildiindeks on kasutusel metsade haudelinnustiku seisundi kajastamiseks. FOBI (FOrest Bird Index) ehk metsalinnuindeks leitakse 25 metsadega seotud haudelinnuliigi arvukuse indeksite põhjal.

Loe edasi

Sood

10.04.2023

Eestimaa Looduse Fondi (ELF) poolt koordineeritud 2013. aasta inventuurist selgus, et Eesti territooriumist katavad sood ligi 278 000 ha ehk 6,1%.

Loe edasi

Kaitstavate alade kõlvikuline jaotus

Andis välja Keskkonnaagentuur | 16.09.2024

UUS KESKKONNAPORTAALIS! Eesti kaitstavate alade kõlvikulise jaotuse andmed on nüüdsest kantud interaktiivsetele graafikutele mis võimaldavad vaadata igapäevaselt uuenevaid näitajaid maakondade, kohalike omavalitsuste ja omandivormide lõikes. 

Loe edasi

Looduskaitse arvudes 2023

Andis välja Keskkonnaagentuur | 10.05.2024

2024. a looduskaitsekuu alguseks valminud kaardilugu, mis võtab kokku 2023. aastal toimunud muutused looduskaitseseaduse alusel kaitse alla võetud objektides.

Loe edasi
Avaldatud: 15.12.2021  /  Uuendatud: 16.09.2024