Liigu edasi põhisisu juurde

Ülevaade


Päikeseenergia on taastuv energiaallikas, mida saadakse päikese kiirgusest. Päikeseenergiat saab kasutada nii soojuse kui ka elektri tootmiseks, see on saadaval suures koguses ja on üks puhtamaid energiaallikaid, mida energeetikas kasutada.

Päikeseenergia tootmine sõltub väga palju geograafilisest asukohast ning kohalikust kliimast. Mida enam on piirkonnas päikselisi päevi, seda suurem on ka selles paigas päikeseenergia kasutamise potentsiaal. Siiski võib öelda, et päikeseenergiat on võimalik toota kõigis maailma piirkondades.

Päikeseenergiat kasutatakse peamiselt elektri tootmiseks. Päikesest elektri tootmine toimub päikesepaneelide abil. Need koosnevad fotogalvaanilistest (PV) elementidest, mis neelavad päikesekiirgust ja muundavad selle elektrienergiaks. Toodetud elekter suunatakse inverterite abil elektrivõrku või kasutatakse kohapeal tarbimiseks.

Päikesepaneelid on ühed lihtsamini kasutatavad ja küllaltki vähe hooldust vajavad elektri tootmise vahendid. Tootlikkus sõltub suuresti asukoha valikust ja paneeli asetsusest Päikese suhtes. Päikesepaneelide paigaldamiseks valitakse sobivad kohad, kus on piisavalt päikesepaistet. Need võivad olla hoonete katused, avatud maa-alad või spetsiaalsed päikesepargid. Paneelid paigaldatakse valitud asukohta selliselt, et need saaksid maksimaalselt päikesekiirgust. Põhjamaades on optimaalne suunata paneele lõuna poole. Samas rajatakse vahel päikesepaneele ka nii, et automaatika suudab neid päeva jooksul pöörata.

Päikeseenergia eelised ja puudused


Päikeseenergial on mitmeid eeliseid:

  • See on taastuv ja puhas energiaallikas, mille varud on ammendamatud
  • Päikesepaneel on 95% ulatuses ümbertöödeldav ja taaskasutatav
  • Päikeseenergia tootmine ei tekita kasvuhoonegaase ega heitgaase
  • Päikeseenergia vähendab sõltuvust imporditud fossiilkütustest, parandades energiajulgeolekut
  • Päikeseenergia tootmiseks ei ole vaja vett ega muid loodusressursse, erinevalt paljudest teistest energiaallikatest
  • Päikeseenergiat saab hõlpsasti kasutada kaugemates piirkondades, kus puudub juurdepääs elektrivõrgule

Kuigi päikeseenergial on palju eeliseid, on sel ka mõned puudused. Sõltuvalt aastaaegadest, asukohast ja ilmastikutingimustest, võib energiatootmine olla väga varieeruv. Sarnaselt tuuleenergiale vajab seetõttu ka päikeseenergia kasutamine salvestustehnoloogiate abi, et talletada elektrit näiteks ööseks.

Päikeseenergia Eestis


Geograafilise paiknemise tõttu pole Eestis päikeseenergia tootmine aastaringselt võimalik, sest talvekuudel ei jõua piisavalt päikeseenergiat meieni. Samas on märtsist oktoobrini päikest piisavalt ning tootlikkus meie piirkonnas väga hea, mis teeb päikeseenergiast toodetud elektri soodsaks.

Eestis on päikeseenergia kasutamine viimastel aastatel kiiresti kasvanud. Päikesepaneele paigaldatakse nii kodumajapidamistesse, tööstusettevõtetesse kui ka avalikele hoonetele. Lisaks kasutatakse päikesepaneele ka väiksematele seadmetele avalikus ruumis, näiteks päikeseenergiaga töötavad tänavavalgustid, ilma mõõtmise seadmed ja pressiga prügikastid.

Kokkuvõttes on päikeseenergia üks kõige keskkonnasõbralikumaid ja potentsiaalikamaid taastuvenergia allikaid, mille kasutamine aitab vähendada fossiilkütuste tarbimist ja kasvuhoonegaaside heitkoguseid. Eestis on päikeseenergial oma roll energiatootmise mitmekesistamisel ja keskkonnamõjude vähendamisel.

RePowerEU


Projekti on rahastatud Euroopa Liidu taasterahastus NextGenerationEU vahenditest. Leht on tehtud REPowerEU raames, mille eesmärk on kaotada Euroopa Liidu sõltuvuse Venemaa fossiilkütustest, säästes energiat, mitmekesistades energiaallikaid ja kiirendades üleminekut puhtale energiale.

Pildil Euroopa ja Eesti lipp, tekstiga Rahastanud Euroopa Liit

Avaldatud: 29.08.2024  /  Uuendatud: 23.09.2024