Liigu edasi põhisisu juurde

Raadiosondeerimise eesmärk on saada ülevaade atmosfääri kõrgemate kihtide (kuni 30 km) meteoroloogilistest parameetritest.

Ülevaade


Raadiosond on elektrooniline seade, mis on kinnitatud vesinikuga täidetud õhupalli külge. Vaatlusajal laseb automaatjaam palli lendu. Tegemist on nn vabalennu palliga ehk see ei ole jaama külge kinnitatud.

Raadiosondi õhkulennutamine 80-ndatel
Raadiosondi õhkulennutamine 80-ndatel

Raadiosondi lend võib kesta kuni kaks tundi. Selle aja jooksul sond võib tõusta rohkem kui 35 km kõrgusele ning kanduda enam kui 300 km kaugusele kohast, kust see välja lasti. Kui raadiosond siseneb tugeva jugavoolu alasse, võib tema horisontaalse liikumise kiirus kasvada kuni 400 km/h. Kui õhupall on maksimaalselt paisunud ja puruneb, siis raadiosond lihtsalt kukub alla. 

Raadiosondi mõõtmiste profiil
Raadiosondi mõõtmiste profiil

Andmeid salvestavate või edastavate andurite kandmiseks ülemistesse õhukihtidesse kasutatakse tavaliselt ulatuslikku tüüpi ja keraja kujuga palle. Neid nimetatakse raadiosondi- või sondeerimispalliks. Nad on piisava suuruse ja kvaliteediga, et kanda vajalikku raskust (200 g kuni 1 kg) kuni 35 km kõrgusele.

Raadiosondeerimist Eestis tehakse üks kord ööpäevas kell 00:00 UTC Tallinn-Harku aeroloogiajaamas automaatse sondeerimisjaama abil.

Ülemistes õhukihtides mõõdab raadiosond õhurõhku, -temperatuuri ja -niiskust ning tuule suunda ja kiirust. Mõõtmised näitavad pilvede vertikaalset struktuuri ja (udu)kihte. Sünoptikud saavad raadiosondi poolt saadetud informatsiooni oma töölaule - see on endiselt asendamatu abivahend ilmaprognooside ja hoiatuste koostamiseks.

 

 

Image
Automaatne raadiosondijaam Tallinn-Harku aeroloogiajaamas
  • Keskkonnaagentuuri spetsialistid räägivad raadisondeerimise ajaloost, uue jaama tööprintsiipidest ja annavad nõu, kuidas käituda raadiosondi leidmisel.


Kui leidsid raadiosondi

Kui sul oli õnne leida raadiosond, siis palun:

  • võta raadiosond ja kui on, siis ka nöör ja palli jäänused endaga kaasa;

  • eemalda sondist patareid. Sondi võib viia elektroonikajäätmete kogumiskohta või visata olmeprügi hulka. Palli koos nööriga võib samuti olmejäätmetesse panna. Kui suudad leitud materjalidele mingil moel uue elu anda, on seegi tervitatav;

  • anna oma leiust teada kas aadressil @email või telefonil 666 0901. Kui teame sondi seerianumbrit, siis saame vastutasuks öelda, millal see lendu läks, kui kõrgele lendas ning mida välja mõõtis.

 

Avaldatud: 27.10.2023  /  Uuendatud: 08.11.2023