0-netohõive
aastaks 2050
95%
meie toidust
51%
on ökoloogiliselt heas seisundis
Ülevaade
Mullaseire ülesanne on selgitada ja mõista muldades toimuvate looduslike tingimuste põhjustatud muutuste iseärasusi ning jälgida inimtegevusest tuleneva mõju määra mullastikule. Oluline on uurida muldadele kahjulikke tegureid, et selgitada neist tulenevate muutuste mõju keskkonnaohtlikkust. Mullaseire laiemad eesmärgid Euroopa Liidu tasandil on mulla viljakuse parandamine, inimeste tervisele ja keskkonnale ohu vähendamine, kliimamuutuste mõju leevendamiseks ja sellega kohanemiseks võimaluste pakkumine ning mulla tervendamisega seotud võimaluste ergutamine.
Euroopa Liidu mullastrateegiast tulenevalt seatakse lähitulevikus mulla hea seisundi ning maahõive eesmärgid ja rakendatakse vastavad meetmed.
Maahõive kontseptsiooni väljatöötamine on Eestil alles ees. Esmase ülevaate maahõivest annab Keskkonnaagentuuris ETAKi (Eesti Topograafiline Andmekogu) andmete alusel tehtud analüüs sellest, kui palju on Eesti pinnast kaetud tehisobjektidega. Samuti on sisutamisel maahõivehierarhia, et prioriseerida, kus milline maakasutus tuleb tagada – millised alad tuleb säilitada looduslikena, kus tuleb tagada toidutootmine, kus tuleb taastada süsinikurikkad kooslused ning kus võib loodust ja elukeskkonda kahjustamata nt tuuleparke arendada.
Vaata lisaks
- Põllumuldade seire
- Metsamuldade seire
- Kompleksseire
- Lisalugemist
-
- Mullastiku uuringud- kuidas parandada ja säilitada mulla viljakust? (Maaelu Teadmuskeskus)
- Kaardirakendused (Maaelu Teadmuskeskus)
- Põllumajandustootmist mõjutavad kliimamuutused (Maaelu Teadmuskeskus)
- "Soil Deal for Europe" ehk Euroopa mullakokkulepe on üks viiest ELi missioonist, mille eesmärgiks on leida lahendusi ühiskonna suurimatele väljakutsetele.
- Mullastrateegia 2030 (MES Nõuande teenistus)
- Mullaseiredirektiiv
- Mullatervise aruanne (ingl)
- Euroopa mulla andmebaas LUCAS (ingl)