Liigu edasi põhisisu juurde

ringmajanduse projekti logo

Eesti muld on Eesti süda

 
Muld on igapäevaselt ja sageli märkamatult meie ümber, mistõttu omab selle heaolu suurt tähtsust. Viljakas, elurikas ja heade tavade kohaselt majandatud muld on see, mis võimaldab meil tegeleda kestliku põllu- ja metsamajandusega, nautida parke, koduaedu ja lillepeenraid. Mida paremas seisundis on muld, seda elujõulisemad on mullas kasvavad taimed, elusorganismid ja meie ise. Muld on toitaineterikka toidulaua vundament ning looduslik filter ja kaitse puhtale joogiveele. Muld on elav ja pidevalt arenev süsteem, mida toetab kogu selles sisalduv elurikkus, mikroobidest ja seenestikust vihmaussi ja mutini välja.

Samas on kogu viljakas muld ja maapind piiratud ning inimpõlvede kestuse vaates taastumatu ressurss, mille kasutamise mõju näevad järgmised põlvkonnad. 
 
Kõik meie tegevused on seotud mullaga – ilma selleta ei oleks meid ega elu. Muld on nagu süda, mis hoiab elu toimimas. Seega hoiame oma mulda, sest Eesti muld on Eesti süda.

Projekti kestus

2024–2027

Projekti eelarve

5,7 mln eurot

Projekti rahastus

Projekti toetab Eesti riik kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise tulust

Projekti tulemusena luuakse riigile innovaatiline ja ressursikestlik maa- ja mullakasutuse seire- ja juhtimissüsteem, mis on edaspidi terviklike ja kvaliteetsete maahõive ruumiotsuste planeerimise ja suunamise aluseks. Eelduseks on kvaliteetsed alusandmed ehk sidus teaduslikult loodud alusandmestik, selle digitaliseerimine ja funktsionaalsuse tagamine.

 

 Ehitame tervikliku ja valdkondi lõimiva maahõive seire- ja juhtimissüsteemi, mis on aluseks   jätkusuutlike maahõiveotsuste tegemiseks, hoides tasakaalu majanduse ja keskkonnahoiu vahel.

 

Loome sidustatud digitaalsed ruumiandmestikud ja mullastikukaardid, mis pakuvad   innovaatilisi, teaduspõhiseid ning kasutajakeskseid e-riigi lahendusi.
 

 

 Loome innovaatilise digimulla, mis väljendab andmepõhiselt seda, milline on mullakasutusviisi mõju selle elurikkusele, kliimale ja mulla seisundile.

Tagame muldade kestlikuma kasutamise majanduse jätkusuutlikkuseks ning ökosüsteemide ja rahvatervise kaitseks. Projektiga avame seosed kuidas toidu- ja toormetootmine, energeetika, metsamajandus ja strateegilised infrastruktuuriobjektid on tihedalt seotud kliima reguleerimise, elurikkuse tagamise ning hea elukeskkonna kujundamisega seotud sektoritega.

 

 

Jagame nii tavakodanikele kui ka ettevõtjatele uuringutest lähtuvat teavet mulla seisundi ja protsesside kohta, kuidas  mulla kasutamine meie riigi ja inimeste heaolu mõjutab ning kuidas kasutada mulda seda võimalikult vähe kahjustades.

 

Projekti teemavaldkonnad

Mullastikukaart ehk MULD2 projekt

2024. a juulis sõlmis Keskkonnaagentuur Maaelu Teadmuskeskuse, Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli teadlastest koosneva konsortsiumiga lepingu Eesti mullastikukaardi üleriigiliseks ja -pinnaliseks uuendamiseks. Projekti nimi: "Suuremõõtkavalise digitaalse mullastikukaardi kaasaegse kontseptsiooni loomine ja olemasoleva mullastikukaardi ajakohastamine". Töö valmib 1.11.2026. Projekti eelarve on ca 1,4 miljonit eurot.

Mullastikukaart on baas väga paljudele maakasutusega seonduvatele otsustele, alustades maa hinna määramisest ja toetusõiguslikkuse hindamisest kasvuhoonegaaside voogude hindamise ning maahõivega seonduvate planeerimisotsuste tegemiseni. Vaata mullastikukaardi kasutusvaldkondade ülevaadet siit.

Olemasolev Eesti mullastikukaart (ametlik nimetus: "Maa kvaliteedi ja hindamise kaart", haldaja Maa-amet) on süstemaatiliselt uuendamata 1980. aastatest ning vajab metoodiliselt kui ka sisuliselt uuendamist. 

Kasvuhoonegaasid

Projektiga panustame kasvuhoonegaaside (KHG) aruandluse teaduspõhisesse täiustamisse. 

2024. a oktoobri seisuga on projekti raames valminud põllumajanduse ja LULUCF sektori kasvuhoonegaaside seire ja aruandluse täiustamise võimaluste ülevaateraport. Töö eesmärk oli kaardistada hetkeolukord ja leida võimalused KHG seire ja aruandluse täiustamiseks, sh prioriseerides teatud kiireloomulisemaid arendusi ning pannes need kiiremas korras töösse käesoleva mulla- ja maakasutuse teadus-arendusprojekti raames. Ühtlasi oli töö eesmärk parendada koostööd ja infovahetust eri osapoolte vahel.

Valminud kaardistuse alusel plaanime hakata neid ettepanekuid ellu viima, sh otsides erinevatest allikatest võimalusi arenduste rahastamiseks ning eri projektide ja andmekihtide vahelise sünergia ja ristkasutatavuse suurendamiseks. Töö jätkub arendusprioriteetide kaardistamise ning teadlastelt teadus-arendustööde tellimisega. 

Kiirelt kätte: KHG arendusvajaduste tabel (väljavõte raportist).

Maa- ja mullakasutus, sh maahõive

2024. a oktoobri seisuga oleme alustanud laiapõhjaliste aruteludega maa- ja mullakasutuse, sh maahõive valdkonna vajaduste kaardistamiseks.

Esimese sammuna kaardistame laiapõhjalise huvi- ja sidusrühmade kaasamise abil keskkonna- ja kliimaeesmärkidega seonduvad maa- ja mullakasutust, sh maahõivet mõjutavad rahvusvahelised, riiklikud ja kohalikud eesmärgid ning kohustused. Loome seosed majanduslike eesmärkide ja vajadustega ning sidustame need hetkel töös olevate ja teostatud algatustega. Koondame kogutud info ülevaateks, milles on välja toodud nii keskkonna-, kliima kui ka majanduslike eesmärkide võimalikud vastuolud kui ka koostoimed maahõive ja maakasutuse vajaduste ja sihtide kontekstis.

Tehtud kaardistuse alusel loome rakendusplaani maa- ja mullakasutuse, sh maahõive nii ruumilisele kui ka õiguslikule vaatele. Kokkuvõtvalt saame ülevaate, milline on nii Eesti riigi maa- ja mullakasutuse, sh maahõive tulevikku vaatav vajadus kui ka keskkonna-, kliima- ja majanduspoliitikat toetav ja maakasutuse seisukohast mõistlik reaalsus. Töö tulemus on aluseks järgnevatele tegevustele, sh võimalikele ja vajalikele suuremamahulistele analüüsidele. 

Seirevõimekuste arendamine

2024. a sügisel alustame aruteludega, millist maa- ja mullakasutusega seonduvat seiret tuleks uurida ja arendada. Aruteludele järgnevate uuringute skoop ulatub spetsiifilistest mullastikunäitajatest (sh mullakeemia, elurikkus jm) maahõivega seonduvate näitajate seire arendamiseni.

 

Taustamaterjalid

A4 faktileht: Eesti muld on Eesti süda

 

 

Peamised teetähised

 

Projekti partnerid ja sidusrühmad

Projekti omanik on Kliimaministeerium (KLIM). Projekti juhib Keskkonnaagentuur (KAUR) ning aitab ellu viia Regionaal- ja Põllumajandusministeerium (REM).

Tegevustesse on kaasatud Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet, Maa-amet, Riigimetsa Majandamise Keskus, Põllumajandus- ja Toiduamet, Keskkonnaamet, SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Teadusagentuur, Eesti Geoloogiateenistus, Eesti Keskkonnauuringute Keskus, Maaelu Teadmuskeskus, ülikoolid, projekti uurimisvaldkondadega seotud vabaühendused jt.

 

Kontaktisikud

Madli Linder (KAUR, mulla ja maahõive teadusarenduse projekti juht | maahõive ja ökosüsteemide teenuste nõunik), @email, tel 5334 5379
Aire Rihe (KLIM, mullakaitse valdkonnajuht), @email, tel 626 2983
Eike Lepmets (REM, põllumajanduskeskkonnapoliitika osakonna nõunik), @email, tel 625 6564

 

projektis osalejate logod: kliimaministeerium, regionaal- ja põllumajandusministeerium, keskkonnaagentuur

Avaldatud: 03.10.2024  /  Uuendatud: 30.10.2024