Põhisõnumid
- Eesti mageveevarude seisund on üldiselt piisav rahvastiku ja majanduse vajaduste katmiseks, eranditeks on Viimsi vald ja Ida-Viru piirkond.
- Eesti pinnaveekogumite seisund ei ole paranenud – 2023. aastal oli neist heas koondseisundis vaid 52%.
- Põhjaveekogumite seisund on üldiselt hea ning olulisi negatiivseid suundumusi seire tulemustes ei ole tuvastatud.
- Põllumajandus ja tööstus on peamised vee seisundi mõjutajad, kuid aina enam tuleb arvestada kliimamuutuse mõjudega.
Seisund
Pinnaveekogud jagunevad vooluveekogudeks (jõed, ojad, kraavid, kanalid), seisuveekogudeks (looduslikud ja tehisjärved) ning rannikuveekogudeks. Nende paremaks hindamiseks jaotatakse need selgelt eristuvateks veekogumiteks, millel on ühetaoline looduslik tüüp, elukeskkond ja inimmõju. Eestis on kokku 744 pinnaveekogumit, neist 635 vooluveekogumit, 93 seisuveekogumit ja 16 rannikuveekogumit. Pinnaveekogumite seisundi hindamiseks kasutatakse riikliku keskkonnaseire programmi raames kogutud andmeid, veekasutuse aruannetest saadavat teavet, muud kättesaadavat infot ning modelleerimist. Koondseisund määratakse ökoloogilise seisundi (näiteks kalastik, suurtaimed, suurselgrootud) ja keemilise seisundi (näiteks raskmetallid ja pestitsiidid) alusel, arvestades halvemat tulemust.
Põhjaveekogude seisundite paremaks hindamiseks jagatakse need osadeks ehk põhjaveekihis või -kihtides selgesti eristatavateks veemassideks. Eestis on 31 põhjaveekogumit, mille seisundite hindamiseks kasutatakse riikliku seire raames kogutud andmeid. Põhjaveekogumi seisundit hinnatakse keemilise ja koguselise seisundi alusel. Keemilise seisundi hindamisel jälgitakse, et põhjavee keemilise koostise näitajad ei ületaks kehtestatud piirväärtusi ega halvendaks põhjaveetoitelise pinnaveekogu seisundit. Koguselise seisundi hindamisel arvestatakse veevõtu ja põhjaveetoitumise tasakaalu ning mereäärsetes piirkondades tuleb välistada soolase merevee sissevool põhjaveekihti. Koondseisund määratakse keemilise ja koguselise seisundi järgi, arvestades halvemat tulemust.
Mõjurid
Eestis on määratud Pandivere ja Adavere‐Põltsamaa nitraaditundlik ala (NTA), mille kogupindala on 3250 km2 ning moodustab 7,2% Eesti maismaapindalast. NTA hõlmab kas tervenisti või osaliselt 10 omavalitsust, sealhulgas kaheksat valda ja kahte linna (Rakvere ja Paide).
Surve