Põhisõnumid
- Eestis on üleriigiliselt hinnatud ja kaardistatud põhiliste maismaaökosüsteemide ehk metsade, soode, niitude ja põldude seisund, ulatus ja nende pakutavad hüved.
- Eestis esinevad loodusdirektiivi ehk Natura 2000 elupaigatüübid on võrreldes Euroopa Liidu liikmesriikide keskmisega soodsamas seisundis.
- Loodusressursside kasutamine, nagu metsa raiumine või põllumajandus on surveallikas ökosüsteemidele, kuid ka oluline osa riigi majandusest.
- Looduse pakutavad hüved on olulised nii majandusele (metsa majandamine, põldude viljakus jne) kui ka inimese tervisele ja heaolule (näiteks puhas õhk ja vesi). Looduse hüvede väärtus aga sõltub elupaikade seisundist ja elujõulisusest.
Seisund
Euroopa Liidu loodusdirektiiv määratleb üleeuroopaliselt ohustatud ja haruldased elupaigatüübid, mille säilimise ja soodsa seisundi peavad liikmesriigid tagama. Kaitse alla võetakse nii palju alasid, et ohustatud liigid ja nende elupaigad säiliksid ka muu keskkonnakoormuse intensiivsuse suurenemisel. Eestis leidub 60 loodusdirektiivi ehk teisisõnu Natura 2000 elupaigatüüpi, millega saab tutvuda siin ning täpsem info direktiivi elupaikade seisundi arvutamisest on leitav siit. Põhjalikuma ülevaate looduskaitsest saab Keskkonnaagentuuri väljaandest "Eesti looduse kaitse aastal 2020".
Natura 2000 elupaigatüüpide seisundite võrdlused teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega on leitavad EEA (Euroopa Keskkonnaamet) veebilehelt.
Loodusdirektiivi elupaigatüübid katavad vaid teatud osa eri ökosüsteemide levikualadest. Keskkonnaagentuuri ELME projekti raames kaardistati neli peamist maismaaökosüsteemi üleriigiliselt ja -pinnaliselt. See metoodika hõlmab ka loodusdirektiivi elupaigatüüpide levialadest välja jäävaid koosluseid, sh elurikkuse poolest pigem väheväärtuslikke alasid.
Surve
Mõju
Ökosüsteemi hea sidusus ehk heas seisus elupaikade piisav hulk ja ühendatus maastikus toetab liikide levimist, asurkondade elujõulisust ja aitab säilitada geneetilist mitmekesisust ning ka kehvemas seisus elupaiku.
Looduse poolt pakutavad hüved jaotatakse reguleerivateks, varustavateks ja kultuurilisteks. Reguleerivad hüved on näiteks kliimaregulatsioon (süsinikuvaru, kasvuhoonegaaside sidumine), puhverdusvõime (üleujutuste puhverdamine), bioloogiline tõrje, tolmeldamine, elupaikade pakkumine ja tagamine. Varustavad hüved aga toidu ja sööda tootmine põlluökosüsteemides, puit või loodusannid (seened, marjad). Kultuurilised hüved on näiteks virgestus-, loodusharrastuste ja loodusturismi võimalused.