Põhisõnumid
- Eestis on enamike saasteainete sisaldused välisõhus ühed Euroopa madalaimad ning meie välisõhu kvaliteet on võrreldav põhjamaadega.
- Kõikide peamiste saasteainete heitkogused on võrreldes 2005. aasta tasemega vähenenud, mis on aidanud oluliselt parandada välisõhu kvaliteeti. Muuhulgas täitis Eesti kõik 2020. aastaks riigile seatud peamiste õhusaasteainete heitkoguste vähendamise eesmärgid ning osaliselt on juba täidetud ka 2030. aastaks seatud eesmärgid.
- Õhusaaste on tänapäeval suurim keskkonnarisk inimese tervisele, kuid mõjutab oluliselt ka vete ja teiste ökosüsteemide seisundit, sh ka kartuli saagikust.
- Eesti ökosüsteemid eemaldasid 2020. aastal hinnanguliselt 1180 tonni PM2,5 saasteosakesi, mis aitas tervisekuludelt kokku hoida hinnanguliselt 20,88 miljonit eurot aastas.
Seisund
Välisõhu kvaliteedi seire on üks osa riiklikust keskkonnaseirest, mida tellib Kliimaministeerium ning teostab Eesti Keskkonnauuringute Keskus (EKUK). Eestis on kokku üheksa riiklikku välisõhu seirejaama (kuus linnaõhu ja kolm taustaala seirejaama). Lisaks riiklikule seirele viivad välisõhu kvaliteedi seiret läbi ka mitmed ettevõtted. Välisõhk sisaldab väga paljusid keemilisi ühendeid ja kõikide ainete sisaldust ei ole võimalik tehniliselt ja majanduslikult mõõta ega mõistlik reguleerida. Seega keskendutakse vaid oluliste saasteainete sisalduse mõõtmisele ja tervisemõjude hindamisele ning nende sisaldusele on kehtestatud lubatud maksimaalsed tasemed. Eestis on õhukvaliteedi piirväärtus kehtestatud 37-le ainele ja aineklassile. Nende hulgas on nii aineid, mille sisaldust välisõhus reguleeritakse kogu Euroopas kui ka kohaliku tähtsusega, nt põlevkivisektori eripäradega seotud saasteaineid.