Põhisõnumid
- Üle 70% Eesti jäätmetest tekib põlevkivitööstuses.
- Olmejäätmeid tekib elaniku kohta vähem kui Euroopa Liidus keskmiselt, kuid me ei väärinda olmejäätmetes sisalduvat ressurssi piisavalt.
- Olmejäätmete liigiti kogumine tagab jäätmematerjali parema kvaliteedi, andes seeläbi suurema võimaluse selle ringlussevõtuks.
- Ringmajandusele üleminek vähendab koormust keskkonnale, sõltuvust välismaisest toorainest ning ettevõtjate riske eksportturgudel.
Seisund
? Kas tead, mis erinevus on ringlussevõtul, taaskasutamisel ja ringmajandusel?
- Ringlussevõtt on jäätmeks muutunud materjalidele uue elu andmine, mille käigus jäätmematerjal töödeldakse tooteks, materjaliks või aineks. Näiteks jäätmeteks muutunud plastpakenditest on võimalik toota tohutul hulgal uusi tooteid – pudeleid, karpe, torusid, fliismaterjali jne.
- Taaskasutamine hõlmab nii ringlussevõttu, sh korduskasutuseks ettevalmistust, kui ka jäätmete kasutamist tagasitäiteks ja põletamist, kasutades ära saadud energia.
- Ringmajandus on majandusmudel, mis keskendub ressursside tõhusale kasutamisele ja jäätmetekke vähendamisele. Tooted, komponendid ja materjalid hoitakse nende kõige suurema kasuliku väärtuse juures.
Euroopa Keskkonnaameti (EEA) hinnangu kohaselt on oht, et enamik liikmesriike ei saavuta 2025. aastaks seatud olmejäätmete ja kõikide pakendijäätmete ringlussevõtu eesmärke. Mõlemat eesmärki on saavutamas üheksa liikmesriiki, kaheksal liikmesriigil (sh Eestil) on üksnes olmejäätmete eesmärgi saavutamata jäämise oht ning kümme liikmesriiki ei pruugi saavutada kumbagi eesmärki. Loe lähemalt Eestile koostatud varajase hoiatuse raportist.
Surve
- Ehituse valdkonda on arvestatud kõik ehitus- ja lammutusjäätmed, sh saastunud maa-aladelt eemaldatud pinnas.
- Jäätmekäitluse ja veepuhastuse valdkonda on arvestatud jäätmekäitlusettevõtete, ettevõtteväliste reoveepuhastite ning joogi- ja tööstusvee käitlemisel tekkinud jäätmed.
- Põllumajanduse, metsanduse ja kalanduse valdkonda on arvestatud põllumajanduses, aianduses, vesiviljeluses, metsanduses, jahinduses ja kalapüügil ning toiduainete valmistamisel ja töötlemisel tekkinud jäätmed.
- Puidutööstuse valdkonda on arvestatud puidu töötlemisel, plaatide ja mööbli ning tselluloosi, paberi ja kartongi tootmisel tekkinud jäätmed.
- Olmejäätmed on kodumajapidamisjäätmed ja samalaadsed kaubandus-, tööstus- ja ametiasutusjäätmed (sh liigiti kogutud jäätmed).