Liigu edasi põhisisu juurde

Ülevaade


Eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust ringmajandusest läbi praktiliste tegevuste ning suunata kodanike rakendama ringmajanduse põhimõtteid igapäevaselt oma elus.

Vähenda jäätmete tekkimist ja oma keskkonnajalajälge! Tee ostuotsused vähem pakendatud toodete kasuks, võta poodi kaasa riidest kott, osta kohv oma topsi ja tarbi mõistlikult.

pappkastid

Vaata lisaks


Koolitusmaterjalid

Ringmajanduse koolituspäev avalikule sektorile 2023

Koolitusvideod keskkonnahoidlike riigihangete läbiviimiseks > VIDEOD

Korduskasutatavate nõude renditeenused

Eestis on mitmeid teenusepakkujaid, kes pakuvad laenutusnõusid erinevateks sündmusteks. Nõude laenutusteenust on edukalt kasutatud nii muusikafestivalidel (Viru folk, I Land Sound) kui ka spordivõistlustel, konverentsidel ja linnaruumifestivalidel. Siit leiate ülevaate turul tegutsevatest ettevõtetest ja nende teenustest. Uuri lähemalt Ringkarp, Ringo, Topsiring, Panditops ja Peobox.

Paranduskelder/-töökoda

Paranduskelder on avatud töökoda, kus saab asju parandada. Uuri lähemalt Tallinnas (Kopli 93) ja Tartus (Paranduskelder Tartu Aparaaditehases).

Toidujagamiskapid

Toidujagamine ehk foodsharing sai alguse Saksamaal 2012. aastal ning on levinud mitmel pool Euroopas. Toidujagamiskapid on loodud eesmärgiga vähendada toiduraiskamist. Toidujagamise põhimõte on lihtne - selle kaudu saavad eraisikud, kauplejad ja tootjad pakkuda või koguda toitu, mis muidu ära visataks. Uuri lähemalt Tallinnas (Fudloop) ja Lõuna-Eestis (Foodsharing Eesti).

Toiduraiskamine on suur probleem ning sellega on vaja tegeleda. Näiteks ainuüksi kodumajapidamistest leiab suur hulk toidujääke tee prügikasti, olgu selleks mõni tähtaja ületanud leib või on lihtsalt eelmisel päeval liiga suur kogus suppi keedetud, mida ei jaksa ise ära süüa.

Jäätmete ja asjade kogumispunkt

Kuhuviia.ee on jäätmete ja asjade kogumispunktide kaardirakendus, kust saad infot kuidas vabaneda sulle ebavajalikest asjadest nagu vanad riided, elektroonika, mööbel, nõud või taaskasutatavatest jäätmetest nagu taara, vanapaber, pakendid, ehituspraht jms.

Rakenduse eesmärgiks on lahendada probleem, mis paratamatult tabab meid kõiki – mida teha tekkivate jäätmete ja kasutuseta jäänud asjadega. Kaardirakendusse saab sisestada mõne spetsiifilise asja nimetuse millest soovitakse vabaneda (nt. katkine televiisor), kuid seda võib kasutada ka infoplatvormina kui tahetakse olla teadlikumad jäätmekäitlusvõimalustest enda ümber.

Uuskasutuskeskus

Uuskasutus on asjade korduskasutamine (re-use) või kasutatud asjale uue väärtuse ja kasutuseesmärgi andmine (re-design). Kui taaskasutuse (recycling) puhul peetakse eelkõige silmas pakendite, paberi ja muude esemete ümbertöötlemist toormaterjaliks, siis uuskastususe eesmärk on asja kasutusaja pikendamine või tema väärtuse suurendamine. Uuri lähemalt uuskasutuskeskuste asukohti.

Liigiti kogumise ABC


(täpsema info pakendikonteinerite kohta leiad kuhuviia.ee)

Biojäätmed komposti või telli biojäätmetele mõeldud konteiner. Biolagunevates jäätmest saab head komposti taimedele!

Paber ja papp kogu eraldi ning vii selleks ette nähtud konteineritesse. Vanapaberist saab teha uut paberit ja pappi, munakarpe, vihikuid, ajalehti, WC-paberit, pakkepaberit jms.

Pakendid kogu eraldi ja vii selleks ette nähtud pakendid konteinerisse. Pandimärgiga pudelid/purgid vii tagastuspunkti. Plastpudelitest tehakse uusi plastpudeleid, põrandalaudu, aiamööblit, aiaposte, fliise ja ka näiteks jalgpallisärke. Plekkpurkidest tehakse uusi purke, autoosi, ehitusdetaile, kruve ja mutreid, torusid, konteinereid, aedu ja tööriistu. Klaaspudelistest tehakse uusi pudeleid ja purke, vaase, vaagnaid, kausse ja muid klaasist tooteid.

Avaldatud: 19.04.2023  /  Uuendatud: 08.01.2024