Liigu edasi põhisisu juurde
Väljaanded ja ülevaated
Andis välja  /  Koostas Metsakaitse- ja Metsauuenduskeskus Avaldatud: 01.01.2009  /  Uuendatud: 16.04.2023

Ulukite jäljevihik 2009 väljaande kaas
Ulukite jäljevihik 2009. aasta väljaanne

Käesolev “Ulukite jäljevihik” on mõeldud nii uudishimulikele loodusvaatlejatele, kui ka algajale jäljekütile. Jäljevihikus jälgede määrajana kasutatud ainult fotosid, et püüda näidata jälgi erinevates lumeoludes just sellisena, nagu nad looduses paistavad. Jälgede suuruse võrdlusena on fotodel kasutatud tikutoosi, mille pikkus on 5 cm ja laius 3,5 cm.

Ulukid, keda siin on käsitletud, kuuluvad talvise ruutloenduse nimekirja. Ruutloendust viivad läbi peamiselt jahimehed igal aastal ning selle abil saab jälgida liikide leviku ja arvukuse muutusi.

Talvisel ajal jälgede määramisel peab arvestama, et erinevates lumeoludes võivad ühe liigi, aga ka isegi ühe isendi jäljed varieeruda suuruses, kujus, sammu- ja hüppe pikkuses.

Kiskjate jälgede eristamisel tuleb teada üht põhitõde – koerlaste jäljes on näha neli varvast, kärplaste jäljes aga viis, kuigi sisevarba jälg ei pruugi osadel liikidel hästi näha olla.

Vihikus on tuhkrut ja minki vaadeldud koos, kuna nii nende jälgede suurus, jäljeraja iseloom ja ka elupaik on väga sarnased, mistõttu on nende liikide eristamine lumme jäävate jälgede järgi väga raske.