Avaldasime Keskkonnaagentuuri blogis õhusaasteainete heitkogustest videoloo ja põhjalikuma postituse, kus toome välja 8 tulemust õhusaasteainete heitkoguste viimastest trendidest.
Keskkonnaagentuur on Euroopa Komisjonile esitanud iga-aastased õhusaasteainete heitkoguste andmed, mis näitavad, et viimastele ametlikele andmetele tuginedes oleme saavutanud meile peamistele õhusaasteainetele seatud heitkoguste vähendamise eesmärgid. Samas näitavad andmed (2021. aasta kohta) kerget heitkoguste kasvu. „See on selgitatav üheaegselt energiakriisi saabumise ning tervisekriisist väljumisega. Viimane näitab tootmise ja tarnete stabiliseerumist tööstuses ja liikumise, näiteks lennuliikluse, taastumist tervisekriisi eelsetele aegadele,“ selgitab heitkoguste kasvu tagamaid keskkonnakasutuse osakonna juhtivspetsialist Elo Mandel.
Peamiste saasteainete kontekstis räägime lämmastikdioksiididest, vääveldioksiidist, ammoniaagist, lenduvatest orgaanilistest ühenditest ja eriti peentest osakestest. Esimesed kolm on peaasjalikult hapestuvad saasteained, põhjustades happevihmade teket ja mille akuutsus seoses heitkoguste langusega on ajas vähenenud. Lämmastikdioksiidid koos lenduvate orgaaniliste ühenditega põhjustavad elusorganismidele mürgise maapinnalähedase osooni. Eriti peened osakesed on olulised just inimtervise seisukohast olles koos lämmastikdioksiidiga meie linnaõhu kvaliteedi mõjutajaks.