Liigu edasi põhisisu juurde
RMK | 18.01.2023
naine redeliga männi otsas käbisid korjamas

Käbikorjamine RMK seemlas. Käbide kättesaamiseks tuleb seemlates lausa latva ronida.
Foto: Jarek Jõepera 

 

RMK plaanib seemnevaru täiendada ligi 650 kilogrammi männiseemnetega. Kuusekäbid jäävad sel aastal aga korjamata, sest kahjurid on neid liialt rikkunud.

„Mändidel on rahuldav käbiaasta, seetõttu on kavas koguda 100 000 liitrit käbisid – saame neist 650 kilogrammi seemet,“ selgitas RMK taimla- ja seemnemajanduse osakonna juhataja Esko Krinal. Seemnetest saab omakorda kasvatada ligi 65 miljonit männipuud.

Käbide korjamine käib novembrist saadik ja kestab märtsi lõpuni, mil käbide soomused soojuse ja päikese mõjul lahti pakatavad ja seemne lendu lasevad. Poole käbidest loodab RMK koguda oma Eesti eri paigus asuvatest seemlatest, teise poole käbikorjamiseks sobilikest puistutest.

Kuusekäbisid tänavu ei koguta, sest kahjustatud käbid seemnevarumiseks ei sobi, samal põhjusel jäid kuusekäbid varumata ka eelmisel aastal.

Mullu koguti 465 kilogrammi männiseemet, sellest kaks kolmandikku seemlatest ja kolmandik puistudest. Arukaseseemet varus RMK eelmise aasta suvel 70 kilogrammi, sanglepa seemet koguti sügisel kokku 11 kilogrammi.

Varu jagub mitmeks aastaks

Varutud seemneid kasutab RMK nii oma taimlates kui eraisikutele müügiks. Eelmisel aastal kasutati kokku 305 kilo kuuse- ja 277 kilo männi-, 94 kilo arukase- ning 12 kilo sanglepa seemet.

RMK-l kui riikliku seemnevaru hoidjal on tagavaraks praeguse seisuga 2,8 tonni männi- ja 5,4 tonni kuuseseemet ning 166 kilogrammi kase- ja 34 kilogrammi sanglepa seemet.

Printsiip on, et kuuseseemet hoiab RMK varus kaheksa aasta jagu, kuna kuused ei kanna igal aastal käbisid ning pole teada, millal taas on hea käbiaasta. Männiseemet peab tagavaraks jaguma neljaks aastaks, kaske ja sangleppa kaheks.

 

RMK pakub tööd käbikorjajatele

Seemnevarumiseks sobilikke käbisid kogutakse riigimetsas üksnes selleks sobivatelt raielankidelt. Käbikorjes saavad ka eraisikud kaasa lüüa, selleks sõlmitakse käbikorjajatega lepingud. Töid korraldavad RMK taimlajuhid oma piirkondades: Iisaku taimlajuht Jõgeva, Lääne- ja Ida-Virumaal; Purila taimlajuht Rapla, Järva ja Viljandimaal; Reiu taimlajuht Pärnumaal; Rulli taimlajuht Valga ja Tartumaal ning Räpina taimlajuht Põlva ja Võrumaal. Harju ja Läänemaalt ning saartelt RMK okaspuuseemet ei varu.

 

Lisainfo:

Kristiina Viiron
RMK kommunikatsioonispetsialist
@email
+372 5199 1549

 

Lisa kommentaar

Restricted HTML

  • Lubatud HTML- märgendid: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Automaatne rea- ja lõiguvahetus
  • Veebilehe aadressid ja e-posti aadressid muutuvad linkideks automaatselt.
Samal teemal
Vaata kõiki