Liigu edasi põhisisu juurde
Maa-amet | 19.01.2023
võsa alla veetud rehvihunnik

Järjekordne ebaseaduslik rehviladestus
Foto: Aivi Saag

Maa-ameti hallatavate riigimaade müük tõi 2022. aastal riigile 47,9 miljonit eurot müügitulu. Riigimaade kasutusse andmine tõi riigikassasse 5,2 miljonit eurot tulu, sealhulgas uued lepingud 1,04 miljonit eurot.

2022. aastal müüs Maa-amet 6770 hektarit riigimaad. Müüdud riigimaast enamik ehk 88% (5937 hektarit) müüdi põllumajandustootjatele, kellega maareformi käigus on sõlmitud kasutusvalduse lepingud ning kellel on seadusest tulenev õigus see maa riigilt välja osta. Avalikul enampakkumisel oli 12% (799 hektarit) müüdud riigimaast. Vähem kui 1% (34 hektarit) riigimaa müügist moodustas hoonestusõigusega maa müük ehk riigimaa müük ehitiste omanikele, kes ei saanud maareformi käigus maad erastada ja kellega seetõttu sõlmiti hoonestusõiguse lepingud, mis võimaldab neil oma hoonete aluse maa riigilt välja osta.

Kasutusvaldustega riigimaa müük tõi riigikassasse 19,3 miljonit eurot, avalikul enampakkumisel müüdud riigimaa 28,5 miljonit ja hoonestusõigusega maa müük 0,1 miljonit eurot.

2022. aastal andis Maa-amet uute lepingutega kasutusse 42 205 hektarit riigimaad, millest 4489 hektarit oli avalikul enampakkumisel, 4232 hektaril pikendas riik põllumajandustootjaga kasutusvalduse lepingut ja 33 120 hektaril andis Maa-amet nõusoleku jahipidamiseks. Põllumajandusmaa rendilepingud kehtivad üldjuhul 5 aastat. Väga suur osa põllumajanduslikust riigimaast on antud maareformi käigus põllumajandustootjatele kasutusvaldusesse 15 aastaks, kasutajal on õigus lepingut pikendada veel 15 aastaks ning samuti on kasutusvaldajal seadusest tulenev õigus maa igal hetkel riigilt välja osta.

2022. aastal korrastas Maa-amet riigimaid 727 247 euro eest. Sellest 37% kulus üldhooldusele (niitmine, kõnniteede hooldus), 35% ohtlike ehitiste likvideerimisele ja 27% loodusesse ebaseaduslikult viidud prügi, ohtlike puude ja kraaviummistuste likvideerimisele.

Maareformi käigus riigi maareservi jäetud maa valitseja on Keskkonnaministeerium. Keskkonnaministeeriumi valitseda on 90% riigimaast, millest Maa-ameti hallata on põhiliselt põllumajanduslik maa ja tiheasustuses asuvad hoonestamata riigimaad. Maa-amet hoiab riigimaad korras ja teeb riigi nimel maatehinguid.

 

Lisainformatsioon:
Tiina Vooro
riigimaa haldamise osakonna juhataja
@email
5698 0664

Lisa kommentaar

Restricted HTML

  • Lubatud HTML- märgendid: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Automaatne rea- ja lõiguvahetus
  • Veebilehe aadressid ja e-posti aadressid muutuvad linkideks automaatselt.