Liigu edasi põhisisu juurde
18.12.2022
karvasjalg kakk lehtede sees

Karvasjalg-kakk | Foto: Ene Norak 

Pärnumaal asuv Nepstemurru hoiuala muutus sel nädalal kehtima hakanud valitsuse otsusega kaitsealaks. Ühtlasi sai hakkas seal kehtima uus kaitsekord ning uus välispiir ja tsoneering.

Nepstemurru kaitseala eesmärk on kaitsta laane-, salu- ja soovikumetsi ning pärandniite. Uue kaitsekorraga saavad senisest kindlama kaitse 13 linnuliiki ja uue liigina lisandub Eesti punasesse nimistusse äärmiselt ohustatud mardikana kantud väike-punalamesklane.

Uue kaitsealaga moodustub ulatuslik kaitstavate alade võrgustik, sest lõuna- ja läänekaarest on Nepstemurru ümbritsetud Nigula looduskaitsealaga ja idakaarest Pihke hoiualaga. Võrgustiku eelis on mitmekesisem elupaigavalik, mis omakorda toetab suurt liigirikkust. Väheneb servaefekt ja tingimused on soodsad liikide levimiseks.

Nepstemurru looduskaitsealale jäävast maast  413,1 ha on riigimaa ja 15,5 ha eraomand.  Uue looduskaitseala pindala on hoiualaga võrreldes 0.4 ha suurem, mis tuleneb piirikorrektuurist. Eramets tsoneeritakse piiranguvööndisse.

Metsa majandamise piirangud muutuvad sihtkaitsevööndis rangemaks nendes kohtades, kus ei ole hetkel inventeeritud kaitse-eesmärgiks olevate liikide elupaiku. Piiranguvööndis on seatud metsamajandustöödele nii ajaline piirang kui ka sätestatud langi pindalad, mis on väiksemad, kui praegu hoiualal. Ajaline piirang on sätestatud karvasjalg-kaku pesitsusaega arvestades.
 

Kaitsealal on lubatud jahipidamine v.a linnujaht. Samuti on lubatud rahvaürituste korraldamine, kuid rohkem kui 30 osalejaga rahvaürituse korraldamine on lubatud kaitseala valitseja nõusolekul.

Kaitseala asub Pärnu maakonnas Häädemeeste vallas Nepste ja Urissaare külas ning Saare vallas Laiksaare külas.

 

Keskkonnaministeerium

Lisa kommentaar

Restricted HTML

  • Lubatud HTML- märgendid: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Automaatne rea- ja lõiguvahetus
  • Veebilehe aadressid ja e-posti aadressid muutuvad linkideks automaatselt.
Samal teemal
Vaata kõiki