Juhis koondab tuuleparkide arendusalade erinevate loodusväärtuste ja keskkonnanäitajate uuringute ja järelseirete metoodikad, et arendajal ja tööde tellijal, pakkumisi tegeval ja töid teostaval eksperdil ning uuringu/seire aruande kooskõlastajal ja hindajal oleks ühtne Eestis kasutatav standard, millest lähtuda.
Senine olukord, kus uuringute ja seirete metoodikaid kooskõlastatakse erinevate osapooltega üksikute alade ja väärtuste kaupa, sageli ka ekspertide erinevate nägemuste tõttu korduvalt, ei ole halduskoormuse ja klientide võrdse kohtlemise seisukohast mõistlik ega lubatav. Seepärast koondas Keskkonnaamet ühtsed põhimõtted nii alusuuringute kui ka hilisema seire läbiviimiseks tuuleparkide kogu arenduse ja eluringi vältel.
Keskkonnaameti juhend täpsustab hetkel kasutatavaid tuuleparkide arendusalade inventeerimise metoodikaid, mis lähtuvad Natura-alade ja üle-eestilise maismaalinnustiku analüüsi aruandest. Aspekte on vaja huvigruppidega arutada, et kõigile oleks üheselt arusaadav, mis on muudatuste eesmärk ja mida peaks lisaks arvestama. Juhul, kui ettepanekutega arvestatakse, ei ole vaja enam eelnevalt uuringute metoodikat Keskkonnaametiga kooskõlastada.
Koostatud kliimaministri 22.11.2023 käskkirjaga nr 1-2/23/483 "Toetuse andmise tingimuste kehtestamine taaste- ja vastupidavuskava reformi 8.1 „Taastuvenergia kasutuselevõtu kiirendamine“ elluviimiseks" eraldatud vahendite toetusel
Koostajad:
Marko Mägi (linnustik)
Pauli Saag (käsitiivalised, taimestik, rohevõrgustik)
edaspidi on plaanis lisada mereleupaikade, vee kvaliteedi, kalade, mereimetajate ja kahepaiksete metoodikad