Liigu edasi põhisisu juurde

Tuulikutasu on tasu, mida tuulepargi arendaja peab maksma kohaliku omavalitsuse üksusele (KOVile), kelle territooriumil tuulepark asub.

Tuulikutasu määr


KOV jagab pool tuulikutasust edasi tuulikute mõjupiirkonnas olevate eluruumide omanikele – nii nendele, kes elavad samas KOVis, kui nendele, kes elavad sama tuulepargi mõjualas teises KOVis.

Tuuliku mõjupiirkond sõltub sellest, kui suur on tuulik. Kui tuuliku tipukõrgus (tiiviku laba tipu kõrgus maapinnast) on kuni 250m, on mõjupiirkond 2km. Alates 250-meetrisest tipukõrgusest on mõjupiirkond 3km.

Tuulikutasu sõltub:

  1. tuulikute elektritoodangust kvartalis
  2. eelmise kvartali elektrihinnast
  3. KOVi määrast, mis seaduses sätestatud miinimumina on 0,7%, aga mida KOV volikogu saab tõsta 1%ni.

Nii saadakse tuulikutasu ühe kvartali kohta. Seega aastase tuulikutasu saamiseks tuleb saadud summa korrutada neljaga.

Seaduses on ette nähtud lahendus ka selleks, kui tuulikud mingil põhjusel osa aastast elektrit ei tooda – näiteks tuleb töö lindude rändeperioodiks seisata või on tuulikul rike. Sellisel juhul tuleb tuulikutasu ikka maksta, aga tasu suuruse arvutamisel on põhiliseks aluseks tuulikute võimsus.

2024. aasta III kvartalis oli üsna kõrge elektri hind – 96,5 eurot MWh eest. Kuna taastuvenergia kasutuselevõtu üks eesmärk on see, et elektri hind langeb, on elektri hind tulevikus tõenäoliselt väiksem. Madalam elektri hind on tarbijale küll kasulik, aga see teeb ka tuulikutasu väiksemaks.

Näide


KOVis tohib rajada kuni 115MW võimsusega tuulepargi, milles tuulikute tipukõrgus ei tohi olla kõrgem kui 250m. Tuuleparki rajatakse 23 tuulikut võimsusega 5 MW.

Kui eeldada, et elektri hind on 65 eurot MWh ja KOV on kasutanud kõrgema tuulikutasu protsendi võimalust, võib tuulepargi keskmine aastane tuulikutasu jääda 224 000 euro juurde. Sellest 112 000 läheb jagamisele tuulikutest kuni 2 km kaugusel asuvate majapidamistele. 112 000 eurot laekub KOVi eelarvesse kohalike teenuste ja võimaluste pakkumiseks. Kui 2 km raadiuses on näiteks 30 majapidamist, on tuulikutasu majapidamise kohta üle 3800 euro aastas. Kui tuulepark toodab palju rohkem või majapidamisi on mõjupiirkonnas vähem, võib tuulikutasu majapidamise kohta olla ka suurem. Samas paneb seadus ette ülempiiri, milleks on 6-kordne alampalga määr. 2025. aastal on tuulikutasu ülempiir majapidamise kohta 5316 eurot.

Juhuks, kui tuulepark terve aasta täisvõimsusega töötada ei saa, arvutatakse tuulikutasu tuulikute võimsuse järgi. Minimaalne aastane tuulikutasu kirjeldatud 115MW võimsusega tuulepargist on 157 000 eurot, millest pool jagatakse mõjupiirkonna majapidamistele ja pool laekub KOVile.

Tuulikutasu näide - võimsusega 115 MW (23 tuulikut) tuulikutasu aastas 157000 - 224000 €. 50% vallale ja 50% majapidamiste vahel jaotamisele. 

Avaldatud: 24.01.2025  /  Uuendatud: 15.04.2025