Kuna tuulikute teemadel on palju küsimusi, koostas Kliimaministerium lühivideod, kus vastuseid annavad teadlased, ametnikud, arstid ja paljud teised teemaga kokkupuutuvad inimesed.
Miks ja kui palju me Eestisse taastuvenergiat tahame?
- Kliimaministeeriumi taastuvenergia valdkonnajuht Karlis Goldstein selgitab, miks ja kui palju me taastuvenergiat Eestisse tahame. Selleks, et Eestis oleks piisavalt elektrienergiat, tuleb rajada juurde tootmisvõimsusi ning elektritarbimise katmiseks vajame veel 200-400 tuulikut.
Kuidas on elada tuuliku lähedal?
- Paldiski elanik Martin Vallimäe räägib oma kogemusest ja elust tuuliku lähedal ning kinnitab, et mingit mõju tuulikud talle ei avalda. Samuti usub ta, et Paldiski on tõusmas tuleviku Viimsiks.
Mis kasu saavad tuulepargist kohalikud?
- TalTechi doktorant-nooremteadur Joanna Laast selgitab, millist kasu saavad kohalikud elanikud kodulähedasest tuulepargist. Alates 01.07.2023 rajatud tuuleparkide lähedal elavad inimesed saavad kohalikust pargist teenitud tulust osa.
Kas tuulikute lähedal elamine mõjutab tervist?
- Perearst Piret Rospu räägib, kas tuuliku lähedal elamine võib põhjustada tervisemuresid. Näiteks on uuringud näidanud, et eelkõige käivad tuulikud inimestele närvidele, ent kroonilisi haigusi need ei põhjusta.
Kas tuulikute infraheli mõjutab inimesi?
- Perearst Piret Rospu räägib infrahelist ja selle mõjust. Samuti selgitab ta notseeboefekti ning kuidas see võib inimeste enesetunnet mõjutada.
Miks tuleb Eestis põlevkivi välja vahetada taastuvenergia vastu?
- Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus, SEI Tallinn juhataja Lauri Tammiste räägib, miks tuleb Eestis põlevkivi välja vahetada taastuvenergia vastu. Näiteks on taastuvenergiast elektri tootmine odavam ja keskkonnasõbralikum.
Mis saab tuulikutest pärast kasutuse lõppu?
- Seni pole Eestis suures mahus tuulikujäätmeid tekkinud, ent mis võimalused on nende käitlemiseks praegu ja tulevikus, räägib ringmajandusettevõtte WeeRec tegevjuht Hans Talgre.