Keskkonnaagentuur andis Riigi Ilmateenistuse 100. juubeli puhul välja raamatu: „100 aastat Eesti ilma (teenistust)“. See on lugu ilmast ja inimestest selle teenistuses, rännak läbi ajaloo ning pilguheit meie oma ilmakööki.
Ilmateenistus on üks asutustest, mis loodi Eesti esimese riikliku sõltumatuse perioodi päris algusaastail. Tegelikult ulatub siinne ilmavaatluste ja -ennustamise ajalugu veelgi kaugemale ning väärikaid tähtpäevi võiks välja tuua mitmeid. Juubeli tähistamise aluseks võetud 1919. aasta teeb aga eriliseks fakt, et siis loodi esmakordselt otse vabariigi valitsusele alluv riiklik meteoroloogia keskasutus, mille põhiroll on püsinud tänaseni.
Aja jooksul on ilmateenistus kasvanud ja kahanenud, asunud erinevates kohtades, kandnud erinevaid nimetusi ning olnud seotud erinevate sektorite teenindamisega. Sajandi vältel on muutunud töövahendid, tehnoloogiad, töötajate roll ja eesmärgid.
Ajaloo keerdkäikudele lisaks annab raamat ülevaate Eesti kliimast erinevate vaatenurkade alt – millised on meie kuud, aastaajad, milline ilm on meid saatnud olulisemate tähtpäevade ajal, kuidas meie kliima muutunud on ning millised muutused veel ees ootavad.
Ava raamatu elektrooniline versioon pdf failina siit.
Raamatus käsitletavad teemad:
- Eesti ilmateenistuse ajalugu
- Ülevaade Eesti kliimast (kliimanormid, ilmarekordid)
- Kuuülevaated
- Aastaaegade ülevaated
- Tähtpäevad läbi 100 aasta (Tartu maratoni, Vabariigi aastapäeva, vastla- ja munadepühade, laulupidude, jaanipäevade ja jõulude ilmadest)
- Olulisemad ilmasündmused viimase 100 aasta jooksul (tormid, tornaadod, uputused, paduvihmad, tulvaveed, põuad, kuumalained, külmalained)
- Eesti ilmastik aastal 2100