Liigu edasi põhisisu juurde
Keskkonnaagentuur | 04.02.2023
Kühmnokk-luik merel
Kühmnokk-luik merel

Foto: Piret Pärnpuu

Veebruar 2023 

Veebruar tuleb üldjoontes pehme talvise ilmaga, mille sekka satub ka lühiajalisi külmalaineid.

Kuu alguses kandub madalrõhkkonna serva mööda meile sajupilvi, mis mõnesse kohta veidi lund maha poetavad, õhutemperatuur on valdavalt miinuspoolel. 4. veebruaril tugevnev kõrgrõhkkond toetab pilvede hõrenemist ning termomeetrinäidud langevad sisemaal ka alla -10 °C, päeval tõusevad -5 °C piirimaile.  5. veebruaril annab tugevnev lõuna- ja edelatuul märku Põhja-Euroopas suurenevast madalrõhkkonna võimust. Üle Läänemere ümbruse liikuvad madalrõhulohud toovad ka lund ja lörtsi, aga tihedam sadu peaks Eestist põhja poolt mööduma. Õhutemperatuurifoon on kõikuv ja üürikeseks läheb ilm ka sulale ning seda eelkõige läänepoolsetes maakondades. Pärast 10. veebruari on tugevneva kõrgrõhkkonna mõjul sajuhooge harvem ja ilm muutub uuesti külmemaks, õhutemperatuur võib mõnel ööl ka -15 °C ümbrusse langeda.

Kuu keskpaiku tõenäoliselt kõrgrõhuala nõrgeneb ning Atlandi madalrõhkkondadele avaneb võimalus Läänemere äärde soojemat õhku transportida ning ilm muutub pehmemaks, kuid öine õhutemperatuur peaks siiski valdavalt miinuspoolele jääma.

Kuu viimasel kolmandikul avaneb ehk kõrgrõhkkonnale võimalus meile mõneks päevaks kargemat ilma pakkuda. Kuid kuu lõpu poole muutub ilm sajusemaks, tuulisemaks ja soojemaks.

Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normist veidi kõrgem (norm -5,3..-1,4 °C). Sademeid on normi piires või pisut vähem (norm 29..49 mm).

 

Image
Perioodi 30.01-06.02 õhutemperatuuri anomaalia*

 

Image
Perioodi 30.01-06.02 sademete hulga anomaalia*

 

Image
Perioodi 06.-13.02 õhutemperatuuri anomaalia*

 

Image
Perioodi 06.-13.02 sademete hulga anomaalia*

 

Legend 2 m õhutemperatuuri (°C) anomaalia kohta 90% tõenäosusega
2 m õhutemperatuuri (°C) anomaalia 90% tõenäosusega
Legend sademete hulga (mm) anomaalia kohta 90% tõenäosusega
Sademete hulga (mm) anomaalia 90% tõenäosusega

*anomaaliad näitavad erinevust prognoosi ja 20 aasta mudelkliima keskmise vahel

Alllikas: Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus

Kuuprognoosi korrigeerime jooksva kuu keskel.

NB! Uue kuu prognoos avalikustatakse algava kuu esimese tööpäeva pärastlõunal. Kuuprognoosi koostamisel lähtutakse klimaatilistest näitajatest (s.t. vaatlusandmete pikaajalised keskmised) ja nende analüüsi tulemusel leitud analoogaastate ilmaprotsessidest aga ka ilmamudelite prognoosidest. Kahjuks erinevate mudelite üksikarvutuste usaldusväärsus langeb, mida kaugemale ette prognoos tehakse, juba 7 päeva kauguse prognoosi tulemused võivad suuresti varieeruda. Seega ei saa kuuprognoosi koostamisel alati täie kindlusega ilmamudelite arvutustele toetuda ning soovitame jälgida lühiajalisi prognoose oma tegevuste planeerimiseks.

Lisa kommentaar

Restricted HTML

  • Lubatud HTML- märgendid: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Automaatne rea- ja lõiguvahetus
  • Veebilehe aadressid ja e-posti aadressid muutuvad linkideks automaatselt.
Samal teemal
Vaata kõiki