Liigu edasi põhisisu juurde
Keskkonnaagentuur | 27.03.2023
keskkonnaagentuur kutsub

Olete oodatud ELME projekti avalikule seminarile, mis on suunatud kõigile, kes on huvitatud uusimatest teaduspõhistest arengutest Eesti maismaaökosüsteemide hüvede hindamisel ja kaardistamisel.

ELME projekti avalik seminar 18. aprillil 2023. a.

Asukoht: Tartu, AHHAA keskuse Lektoorium ja veeb.  
Aeg: 18. aprillil 2023. a kl 10–16

Üritus on tasuta. 

 

Veebis osalemiseks eelregistreerida pole tarvis. Veebilink avaldatakse enne üritust siin lehel. 

Kohapeal AHHAA keskuses osalemiseks tuleb end eelregistreerida hiljemalt 12. aprillil 2023. a siin

Keskkonnaagentuuri juhitava ELME projekti fookuses on juba 2018. a lõpust olnud maismaaökosüsteemide seisundi ja ökosüsteemiteenuste ehk looduse hüvede üleriigiline hindamine ja kaardistamine. Seminaril anname ülevaate, mis on looduse hüved ja miks on nad olulised ning mida on maailmas ja Eestis looduse hüvede väärtustamise vallas tehtud.  

Täpsemalt tuleb juttu ELME projekti raames 2021. a alanud ja nüüd lõpusirgel oleva looduse hüvede sotsiaalmajandusliku hindamise ja kaardistamise tulemustest. Töö autorid Tartu Ülikoolist ja Eesti Maaülikoolist räägivad, milline on Eesti maismaaökosüsteemide ja hüvede seisund ning sotsiaalne ja majanduslik tähtsus ning kui seda on olnud võimalik hinnata, siis antakse ülevaade ka hüvede rahalisest väärtusest. Arutleme, miks on looduse väärtustamine oluline, kuid samas pole selle hinnastamine alati vajalik ega võimalik, millised on olnud väjakutsed töö tegemisel ja tulemite edasise kasutamise võimalused, aga ka väärkasutuse ohud.

Detailne ajakava 

10.00 Tervituskohv
10.30 Avasõnad – Taimar Ala (Keskkonnaagentuuri direktor) jt 
10.50 Sissejuhatus ELME projekti ja riiklik vaade – Madli Linder (Keskkonnaagentuur, ELME projekti juht) 
11.00 Looduse seisund ja hüved kaardil – kontseptsioon ja kuhu me jõudnud oleme – Aveliina Helm (Tartu Ülikool, taastamisökoloogia professor) 
11.20 Looduse hüvede tegevuste ajalooline ja rahvusvaheline vaade – Kalev Sepp (Eesti Maaülikool, keskkonnakaitse ja maastikukorralduse professor) 
11.40 Diverse values of nature. Main findings of IPBES values assessment – Unai Pascual (IPBES)*  
12.10 Lõuna 
12.50 Pärastlõunane virgutus 
13.00 Väljakutsed ruumiandmete töötluses ökosüsteemide seisundi ja loodushüvede kaardistamisel – Evelyn Uuemaa (Tartu Ülikool, geoinformaatika kaasprofessor) 
13.20 Keha, vaim ja inimsuhted looduses – Maie Kiisel (Tartu Ülikool, sotsiaalteaduste analüütik) 
13.40 Loodushüvede majanduslik väärtus: kas ja kuidas anda hinnangut rahas? – Helen Poltimäe (Tartu Ülikool, majanduse modelleerimise lektor) 
14.00 Kuidas loodus meie elukeskkonda hoiab. Reguleerivate hüvede tähtsus – Ain Kull (Tartu Ülikool, loodusgeograafia kaasprofessor) 
14.20 Kohvipaus 
14.50 Kas kuu peal saab rapsi kasvatada? Loodushüvede tähtsus põllumajanduses – Eve Veromann (Eesti Maaülikool, põllumajandus- ja keskkonnainstituudi professor), Aveliina Helm (Tartu Ülikool, taastamisökoloogia professor) 
15.10 Saunaviht, käbi ja mustikas: püüdes hinnastada loodusande – Raul Rosenvald (Tartu Ülikool, säästliku metsanduse teadur) 
15.20 Aruteluring 
16.00 Lõpetamine 

Ettekanne on vaid inglise keeles. 2022. a avaldas IPBES (The Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services) ülemaailmse raporti looduse väärtustamise ja selle poliitikakujundamisel ning majandussüsteemis arvesse võtmise olulisuse kohta. Prof. Unai Pascual oli raporti koostamise üks peakoordinaator.  

Lisainfo: Madli Linder, @email, tel 5334 5379 

ELME projekti („Elurikkuse sotsiaal-majanduslikult ja kliimamuutustega seostatud keskkonnaseisundi hindamiseks, prognoosiks ja andmete kättesaadavuse tagamiseks vajalikud töövahendid”) kaasrahastavad Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfond ja SA Keskkonnainevesteeringute Keskus.

Keskkonnaministeeriumi logoTartu Ülikooli logo Elme logo Keskkonnainvesteeringute keskuse logo Keskkonnaagentuuri logoEesti Maaülikooli logo

Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi logo

Lisa kommentaar

Restricted HTML

  • Lubatud HTML- märgendid: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Automaatne rea- ja lõiguvahetus
  • Veebilehe aadressid ja e-posti aadressid muutuvad linkideks automaatselt.