Käesolev segaolmejäätmete, eraldi kogutud paberi- ja pakendijäätmete ning elektroonikaromu koostise ja koguste uuringu lõpparuanne esitab lühikokkuvõtte aastatel 2019 ja 2020 läbi viidud üleeestilise sortimisuuringu tulemustest.
Sortimisuuringu eesmärk oli erinevates Eesti piirkondades tekkivate segaolmejäätmete, liigiti kogutud paberi- ja pakendijäätmete ning elektroonikaromu koostise analüüsimine. Lisaks analüüsiti käesoleva uuringu käigus segaolmejäätmetes ning liigiti kogutud paberja segapakendijäätmetes sisalduvate valitud jäätmeliikide niiskuse sisaldust.
Uuringu tulemused aitavad välja selgitada segaolmejäätmete liigilist koostist ning eri jäätmeliikide (nt biojäätmed ja pakendid) osakaalu Eesti erinevates piirkondades ja asundustüüpides. Segaolmejäätmete koostisest sõltub, kui suur on selle taaskasutus(ringlussevõtu)potentsiaal, selle koguste põhjal võib hinnata, millistes vahekordades on rakendunud jäätmehierarhia printsiibi põhiastmed – jäätmetekke vältimine, jäätmete taaskasutamine, jäätmete ladestamine. Uuringu tulemuste põhjal saab teha järeldusi ka liigiti kogutud jäätmete kogumissüsteemi toimivusest. Samuti saab tulemustele toetudes kontrollida mõningaid õigusaktides sätestatud nõuete saavutustasemeid ning hinnata jäätmearuandluses esitatavaid andmeid. Seega võimaldab uuring hinnata olmejäätmete kogumise (sh liigiti kogumise) efektiivsust ja tulemuslikkust ning saadud andmed on heaks aluseks jäätmekäitluse edasisel kavandamisel.
Märksõnad: jäätmed, sorteerimine, segaolmejäätmed, biojäätmed, pakendid, jäätmekäitlus