Liigu edasi põhisisu juurde

Eesti külmarekordMiks tolleaegsed ajalehed Jõgeva külmarekordist vaikisid?

“Eesti külmarekordiks -42 kraadi!”, “Petseris ja Võrus 50 kraadi külma!” – sellised olid uudiste pealkirjad Eesti ajalehtedes 1940. aasta 18. ja 19. jaanuaril. Jõgevast ei sõnagi!

Postimehe kaastöölised telefoneerisid, et Petseri raudteejaama juures näidanud  kraadiklaas -50, sõjaväekasarmute lähedal mõõdetud 48, Simunas 44, Väike-Maarjas aga 42 kraadi külma.

Linnud langesid lennult

Lausa legendaarseks on saanud teade, et Petseri jaamas külmunud ära vagunitäis viina. Ja et linnud langenud lennult surnutena maha. Ilmselt oli lugu õige, sest maksudetalitusele esitati järelepärimine, mida külmunud viinapudelitega ette võtta. Kõrgemalt poolt teatati, et “juhul, kui pudelite korgid ei ole paigalt nihkunud, lastagu viin müügile”.

Petseri politseiplatsil olevat pesakondade kaupa külmunud vareseid ning põldpüüsid. “Ka käinud palju inimesi arstide juures abi saamas külmunud kõrvade, nina või teiste kehaosade vastu. Üks poiss saanud raskeid külmamisvigastusi”. Pärnu lahel olevat sajal kaluril ninad ja kõrvad korralikult ära külmanud!

Kuhu jääb siis Jõgeva Eesti ametliku pakaserekordiga -43,5 kraadi? 2010. aastal ilmunud kenas raamatukeses “Külmalinn Jõgeva” (välja andnud MTÜ Miinus 43,5 ja Jõgeva linnavalitsus) arvab kohalik agrometeoroloog Helle-Mare Raudsepp, et kuna Jõgeva ilmajaam, kus kole külm registreeriti, polnud tollal riiklik meteojaam, vaid allus Jõgeva Sordikasvandusele, ei jõudnud seepärast mõõtmisandmed kohe päevalehtedesse.

Miks aga ei pööratud tähelepanu teistele põrutavatele pakasenäitudele –  miinus 50 on ju märksa mõjuvam?! Dotsent Aarne Kärsna Tartu ülikooli meteoroloogia observatooriumist selgitas toona Postimehes, et “vahe tekkimine observatooriumi inglise onnides olevate termomeetrite ja eraisikute kraadiklaaside poolt näidatud kraadide vahel on võimalik. …Inglise onnid asuvad maapinnast 2 meetri kõrgusel.

Kohtades, kus maapind on vähese lumega kaetud, võib tekkida öösel erakordselt tugev kiirgamine, mille tulemusena termomeetrid, mis asuvad maapinnast vaid 0,5 –1 meetri kõrgusel, võivad näidata madalamaid temperatuure. Käesoleval korral, kus erinevus termomeetrite vahel on olnud kuni 8 kraadi, tuleb siiski arvata, et tegemist on termomeetrite veaga”.

Vahemärkusena olgu öeldud, et inglise onnideks kutsuti  varemail aegadel meteoroloogilisi onne nende konstruktori briti insener Stevensoni järgi (“Aarete saare” kirjutanud Robert Louis Stevensoni isa).

Meteoroloog lisas veel, et “massproduktsiooni” termomeetrid näitavad küll õigesti 0-kraadi juures, samuti võib paljal maapinnal (raudteejaamades) pinnase lähedal olla õhk paar kraadi külmem kui 2 meetri kõrgusel.

Ja veel – madalatel temperatuuridel (alla –20 ºC) kasutatakse ilmajaamades vaid piiritus-, mitte elavhõbekraadiklaase, kuna too metall tahkub juba  -39º lähedal.

Mõõtmistäpsuse probleemid polnud aktuaalsed tollal mitte ainult Eestis – ka Soomest teatati -57kraadisest pakasest (Soome ametlik rekord aastast 1999 -51,5 ºC). Sünoptikud kurtsid, et külmalaine tuli ootamatult, sest sõjaajal teatavasti meteoandmed on salajased, vähemalt osa andmeid. Küll teatati lehtedes, et Moskva pole 100 aastat näinud sellist pakast (-44 kraadi).

Aururongid teele

Osa leheuudised olid pärit kui tänasest ajast: merel on paks jää, mis takistab laevade liikumist, küttepuud hakkavad paljudel lõppema, majades külmuvad halvasti isoleeritud soojatorud (soovitatakse “leekpõletajaga” kuumutamisel ettevaatlikud olla). “Ja kõikides neis kohtades on siunatud insenere, kes pole osanud maja plaani nii koostada, et veetorud oleksid veidikesegi rohkem soojemasse kohta paigutatud. Kuid kes võis seda oodata, mis nüüd tuli!” (Sakala).

Maa Hääl: “Suure külma tõttu tõmbusid Tallinna jaama lähedal elektrijuhtmed niivõrd pingule, et selle tagajärjel üks juhtmete raudpost maapinna lähedalt murdus, vajus küljeli ja purustas juhtmed. Elektrirongid jäid seega hommikul kella 9 paiku teele. …Elektrirongid asendati seejärel aururongidega”.

Veel kord Sakalast. Vaatamata kõvale pakasele püüdis osa koole tööd jätkata. Ühes Mulgimaa koolis saatis direktor “ühe oma ustavama õpetaja õpilasi koju kontrollima, miks nad pole kooli ilmunud. See uurimisretk lõppes aga sellega, et kontrollija pidi varsti tagasi tulema – külmast võetud kõrvadega!” (Sakala).

Maalehest (11.02.2010), täiendatult.

Ain Kallis

Avaldatud: 23.01.2022  /  Uuendatud: 11.04.2023