Liigu edasi põhisisu juurde
Publikatsioonid
Andis välja Kliimaministeerium  /  Koostas SEI Tallinn, Eesti Maaülikool Avaldatud: 31.12.2021  /  Uuendatud: 20.05.2024

Toidujäätmete, sh toidu raiskamise ehk toidukao teema on maailmas ja sealhulgas Euroopas muutumas järjest aktuaalsemaks. Toidujäätmetega seonduv on oluliseks osaks nii kliimamuutustega kui ka ressursside säästva kasutusega seotud debattides. Igal aastal tekib Euroopa Liidus (EL) hinnanguliselt ligikaudu 100 miljonit tonni toidujäätmeid. Ka Eesti on toidujäätmete tekitamise osas vähehaaval jõudmas järgi Euroopa rikkamatele riikidele. Peale otsese ressursside raiskamise ja negatiivse keskkonnamõju tekitamise kaasnevad toidu raiskamisega ka märkimisväärsed kulud. Seetõttu on toidujäätmete ja toidukaoga seotud keskkonna-, majanduslikud ja sotsiaalsed mõjud üha suurema tähelepanu all nii globaalselt, Euroopa Liidu tasandil kui ka Eestis.

Käesoleva uuringu eesmärk oli hinnata Eestis tekkivate toidujäätmete ja toidukao koguseid ning tekkepõhjuseid kogu toidutarneahelas (kodumajapidamistes, toitlustamises, kaubanduses, toidu tootmises ja esmatootmises). Uuring annab ajakohase ülevaate toidujäätmete osakaalust ja ainelisest koostises nii kogu toidutarneahela kui ka ahela erinevate etappide kaupa. 

Märksõnad: toidujäätmed, toidukadu, keskkonnamõju, toidutarneahel