Põhisõnumid
- Eesti paikneb globaalses võrdluses energia varustuskindluse, kättesaadavuse, taskukohasuse ja keskkonnasäästlikkuse poolest esikümne hulgas.
- Euroopa Liidus on Eesti üks energiaintensiivsemaid riike peamiselt tulenevalt energiakuluka põlevkivi kasutamisest.
- Energeetikasektor on peamine kasvuhoonegaaside allikas Eestis, kus elanikupõhine heide on 1,5 korda suurem kui Euroopa Liidus keskmiselt.
- Taastuvenergia osakaal Eesti energiatarbimises on märkimisväärselt kasvanud, moodustades 2022. aastal 38,5% energia lõpptarbimisest, ning ületab Euroopa Liidu keskmise taseme.
- Taastuvenergiale üleminekul on positiivne mõju nii elukeskkonnale, elanike tervisele, majandusele kui energiajulgeolekule.
Seisund
? Kas tead, mis on taastuvenergia?
- Taastuvenergia viitab energiale, mis pärineb looduslikult taastuvatest allikatest nagu päike, tuul, vesi, geotermaalne soojus ja biomass, mis on pidevalt kättesaadavad ega ammendu aja jooksul. Erinevalt fossiilkütustest pakuvad taastuvenergiaallikad jätkusuutlikke alternatiive, mis toodavad elektrit või soojust minimaalsete või nullheitmetega, aidates kaasa keskkonnasäästlikkusele ja kliimamuutuste leevendamisele. Sealjuures tuleb arvestada, et tuul ja päike on kütusevabad ja juhitamatud energiaallikad. Nende tasakaalustamiseks on vaja kindlaid, ilmastikust sõltumatuid, juhitavaid võimsusi. Nii juhitavate kui juhitamatute energiavõimsuste vajaduse vähenemisele ja elektrihinna stabiliseerimisele aitavad kaasa energiasalvestid.
Mõjurid
Surve