Riigi roll ringmajandusele üleminekul on soodsate tingimuste loomine ringmajanduse põhimõtete rakendamiseks ja takistavate barjääride eemaldamine. Keskkonnakestlik tootmine ja tarbimine peab tuginema ühtsetele alustele. Seetõttu on oluline olla üksmeelel nii sihi osas, kuhu soovime ringmajandust edendades jõuda, kui ka ringmajanduse põhimõtetes, mille järgimine tagab, et majandustegevus toetab keskkonna hoidmist. Selleks loodi ringmajanduse valge raamat, mis koondab ministeeriumite ja huvirühmade arutelude tulemusel kokku lepitud visiooni, ringmajanduse aluspõhimõtted ja arengusuunad, millest lähtutakse edasistes tegevustes. Dokument toetab erinevaid osapooli, et ringmajandus oleks läbiv raamistik planeerimises, tarbimises, tootmises, poliitikas, elustiilis, kultuuris ja väärtushinnangutes. Valgele raamatule järgneb ringmajanduse tegevuste kava, milles tuuakse välja erinevate valdkondade tegevused ja mõõdikuid.
Selleks, et erinevate ühiskonnaliikmete poolt eraldi ja koos tehtavad jõupingutused oleksid kooskõlas ja tagaksid tõhusa ringmajanduse toimimise Eestis, on oluline lähtuda ühtsest visioonist.
Eesti ringmajanduse visioon
Eesti ringmajanduses on kokku lepitud 6 arengusuunda
Prioriteetsed arengusuunad
Strateegilised valikud
II Eesti ettevõtete ärimudelid on jätkusuutlikud ja ringmajandussuunitlusega
- Tarneahelate koostöövõimekuse suurendamine
- Teaduse kaasamine ringmajanduslike lahenduste loomisesse
- Ettevõtete ning ettevõtete ja teadusasutuste partnerluste ergutamine
- Ettevõtjate ja riigi koostöö soodustamine
IV Loodud on toimivad digitaalsed IT lahendused ringmajanduse toetamiseks ning tagatud kvaliteetsed andmed olukorra seiramiseks
- Jagamis- ja koostööplatvormide juurutamine
- Kvalifitseeritud tööjõu, sh välistööjõu, kasutamise võimaluse tagamine
- Innovaatiliste, sh tehisintellekti kasutavate, digitaalsete lahenduste rakendamine
VI Juurdunud on keskkonnateadlik mõtteviis ja keskkonnahoidlik käitumine
- Kõigi osapoolte keskkonnateadlikkuse suurendamine
- Turu osapoolte, sh tarbijakäitumise suunamine
- Keskkonnakorralduslike meetmete kasutamise juurutamine
Lõppenud projektid
- Ringmajanduse võimekuse tõstmine
-
Projekti "Ringmajanduse võimekuse tõstmine" eesmärk on liikuda Eesti ringmajanduse raamistiku väljatöötamise suunas, sh suurendades avalikkuse teadlikkust ringmajandusest kui ka võimalikkusest integreerida ringmajanduse kontseptsiooni inimeste igapäeva elu osaks. Projekt aitab kaasa ka inimeste tarbimiskäitumise muutmisele.
- PACKGDEPO
-
PACKGDEPO - pandipakendi alase teadlikkuse tõstmine ja strateegilise lähenemise loomine Eesti-Läti pandipakendi süsteemide ühtlustamisele.