Skip to main content

Üleujutuste kaart: Sentinel-1 satelliitpiltide alusel loodud operatiivne kaardirakendus, kus kuvatakse avatud vee ulatust viimase satelliidi ülelennu hetkel mererannikul, suuremates järvedes ning jõgede luhtadel.

Ülevaade


Kaardistuse aluseks on Sentinel-1 satelliitpildid, mille ruumiline lahutus on ca 5×20 m, seega detailsust, mis jääb alla 10 m, ei ole võimalik satelliitpiltidelt hinnata. Igapäevane kaardistus katab Sentinel-1 tehisavaradari ülelennu trajektoori. Kuna Sentinel-1 vaateala laius on 250 km, siis ei ole ühe satelliidi ülelennuga kaardistatav kogu Eesti piirkond. Veebikaardil kuvatud menüüst saab liuguriga liikudes valida kuupäeva, mille ülelennu kaardistust visualiseeritakse.

Interaktiivne kaart asub lehel Keskkonnaagentuur | ILM

üleujutuste kaart 19. märtsi seisuga, millel on kujutatud mustaga normist kõrgemad veetasemed

 

Vaata lisaks


Kaardikihid

Teenuse kaardikihid on kättesaadavad allalaadimiseks Keskkonnaagentuur | ILM veebilehel:
1) Vali võrdlusperiood
2) Lae kihid alla

Projektist

Satelliitkaugseire operatiivne ja statistiline teenus arendati 2021-2023 koostöös TalTechi meresüsteemide instituudi teadlastega ja see põhineb 2020. aastal lõppenud kaugseire RITA projekti raames välja töötatud prototüübil. Tööd rahastas Kliimaministeerium.

Üleujutusohu ennetamise ja leevendamise ning hoiatussüsteemide projekt

Projekti tulemusena luuakse üleujutusohu ennetamiseks ja leevendamiseks veetaseme ja äkksadude jälgimis-, prognoosimis- ja hoiatussüsteemid, mis pikemas perspektiivis aitavad suurendada vastupanu­võimet kliima­muutustele. Projekt hõlmab uuringuid parimate ennetus­meetmete valikuks riskipiir­kondades ning üleujutusohu ennetamiseks tehtavat teavitus­tegevust.

Lisalugemist

 

Published: 02.04.2024  /  Updated: 06.11.2024