Liigu edasi põhisisu juurde
Keskkonnaagentuur 02.06.2023

Juuni 2023 

Jaanikuu algab keskmisest jahedamana. Põhjuseks lääne pool püsiv võimas kõrgrõhuala ja Venemaal valitsevaks jääv madalrõhuala ning nende kahe piirimail on meie õhuruum põhjakaarde avatud. Ööd on selgemad ja taimede kõrgusel varitseb öökülmaoht, päeval sajab kord siin, kord seal hoovihma, aga enamasti ei anna sadu piisavalt niiskust. Päevasoe jääb 15°C piiresse, kuu algul kohati vaid 10°C lähedale. Jahutust lisab sageli tugevaks tõusev läänekaare tuul.

Pärast 5. juunit tuleb Läänemere ümbruses tugevneva kõrgrõhkkonna korral soojem periood, mil öökülmaoht taandub ja päevased termomeetrinäidud tõusevad veidi üle 20°C ning tuul jääb rahulikumaks. Tõenäoliselt ei jää ilm aga pikaks ajaks stabiilseks ning peale 10. juunit on taas põhja poolt Venemaale liikumas madalrõhkkondi, mis meile jahedust ja kohatisi sajuhooge toovad ning läänekaare tuule ajuti tugevaks tõstavad. Uus soojalaine võib jõuda kuu keskel ja kesta mõni päev.

Südasuvine soe tõotab jõuda kuu viimasel nädalal.

Muutliku meelega kuu keskmine õhutemperatuur kujuneb normilähedaseks (norm 13,5…15,9°C). Sademeid on normist veidi vähem (norm 47...88 mm).

Perioodi 29.05-5.06 õhutemperatuuri anomaalia kaardil
Perioodi 29.05-5.06 õhutemperatuuri anomaalia*

 

Perioodi 29.05-5.06 sademete hulga anomaalia kaardil
Perioodi 29.05-5.06 sademete hulga anomaalia*

 

 

Perioodi 5.06-12.06 õhutemperatuuri anomaalia kaardil
Perioodi 5.06-12.06 õhutemperatuuri anomaalia*
Perioodi 5.06.-12.06 sademete hulga anomaalia kaardil
Perioodi 5.06.-12.06 sademete hulga anomaalia*

 

Legend 2 m õhutemperatuuri (°C) anomaalia kohta 90% tõenäosusega
2 m õhutemperatuuri (°C) anomaalia 90% tõenäosusega
Legend sademete hulga (mm) anomaalia kohta 90% tõenäosusega
Sademete hulga (mm) anomaalia 90% tõenäosusega

*anomaaliad näitavad erinevust prognoosi ja 20 aasta mudelkliima keskmise vahel

Alllikas: Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus

 

Kuuprognoosi korrigeerime jooksva kuu keskel.

NB! Uue kuu prognoos avalikustatakse algava kuu esimese tööpäeva pärastlõunal. Kuuprognoosi koostamisel lähtutakse klimaatilistest näitajatest (s.t. vaatlusandmete pikaajalised keskmised) ja nende analüüsi tulemusel leitud analoogaastate ilmaprotsessidest aga ka ilmamudelite prognoosidest. Kahjuks erinevate mudelite üksikarvutuste usaldusväärsus langeb, mida kaugemale ette prognoos tehakse, juba 7 päeva kauguse prognoosi tulemused võivad suuresti varieeruda. Seega ei saa kuuprognoosi koostamisel alati täie kindlusega ilmamudelite arvutustele toetuda ning soovitame jälgida lühiajalisi prognoose oma tegevuste planeerimiseks.

Lisa kommentaar

Restricted HTML

  • Lubatud HTML- märgendid: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Automaatne rea- ja lõiguvahetus
  • Veebilehe aadressid ja e-posti aadressid muutuvad linkideks automaatselt.
Samal teemal
Vaata kõiki